Neler yeni

Sağlık hakkında bilinmesi gerekenler Vertigo İle Başa Çıkmak Mümkün

Seoblog

Kullanıcı
Yönetici
Admin
Kayıtlı üye
Web sitesi
www.seslilink.com
#1
Vertigo İle Başa Çıkmak Mümkün

Baş dönmelerine neden olan vertigo ile başa çıkmak mümkün! Latince bir kelime olan vertigo dönmek anlamında kullanılır. Denge sisteminde yaşanılan problemler nedeni ile meydana gelen baş dönmesi olarak tanımlanır. Vertigo rahatsızlığı etrafta ki cisimlerin hareket ettiği ve dünyanın dönüşünün hissedildiği şekilde tabirlere neden olur.
Vertigo rahatsızlığı gösteren kişiler etrafta ki cisimlerin kendi çevrelerinde döndüğü inancına varırlar. Eğer baş dönmesi değil bunun yerine vücutta sersemlik var ise bu durum daha farklı bir rahatsızlık belirtisi olarak karşımıza çıkar. Vertigo baş dönmesi ile bağdaştırılır. Hatta baş ağrılarına da neden olabilir ve kişileri yatağa düşürerek gözlerini dahi açamamalarına etken gösterilebilir.
728xauto.jpg
Vertigo Belirtileri

Ülkemizde 25 milyon kişiyi etkisi altına alan vertigo belirtilerini sıralamak mümkün. Ancak bunlar arasında en çok bilineni baş dönmesidir. Vertigo rahatsızlığına sahip olan kişilerin vücut dengelerini sağlamada zorluk çektikleri görülür. Şiddetli ataklarla ortaya çıkar. Vücut kuvvetinin azaldığına ve halsizlik durumlarına şahit olunur. Görme ve işitme kayıplarının ortaya çıktığı görülür. Şiddetli bir şekilde kulak çınlamaları kendisini gösterir. Bununla birlikte kulakta dolgunluk hissi oluşur. Baş dönmesi esnasında mide bulantısı ve kusmalar baş gösterebilir.
Vertigoya Neden Olan Hastalıklar images.jpg
Periferal ve santral vertigo olarak ikiye ayrılan bu hastalığa neden olan bazı hastalıklardan bahsetmek mümkün. Periferal vertigo nedenleri: İç kulak ve vestibüler organ bozukluklarıdır. İç kulak nedenli oluşan vertigonun vestibüler nörit, meniere hastalığı ve perilenf fistülü kaynaklı olduğu görülür. Tümör, kabakulak, menenjit ve sifiliz vestibüler sinirden kaynaklanan nedenlerdir. Santral vertigo nedenleri: Beyinde denge merkezinde meydana gelen sorunlardır. Çift görme, yutmada zorluk ve konuşma bozuklukları ortaya çıkar.

Vertigo Tedavisi

Öncelikle vertigoyu tetikleyici unsurların kontrol altına alınması gereklidir. Ardından ilaç ve egzersizler ile vertigo tedavisi bu hastalığı taşıyan kişilerde uygulanabilir. Vertigo tedavisinden asıl amacın hastalığı tetikleyen bulunup kontrol altında tutulmasını sağlamak olduğu bilinir. Doktorlar hastaları çeşitli testlerden geçirir. Eğer testler sonucunda hastalara vertigo teşhisi koyulmuş ise doktorlar veritgoya neden olan etmenin bulgusunu arayış içerisinde olacaklardır.
Hastalığın arkasında yatan nedene yönelik bir tedavi şekli belirlenir. Genel olarak vertigoya neden olan sebep pek bulunamaz. Bu nedenle hastaları iyileştirme sürecinde genel bir tedavi uygulanması yoluna gidilir. Alkol, sigara, tuz, kafein ve stres gibi nedenlerin ortadan kaldırılması ile tedaviye başlanır. İlaç tedavisi ve cerrahi müdahale ile vertigo hastaları tedavi sürecine alınır.
 

anonim

Kullanıcı
Platin üye
Developer
Paylaşımcı
Hosting Yönetimi
Sponsor
T. Organizatörü
#2
Cok guzel bilgiler, teşekkürler
 
Mobil Sesli Panel mobil panel